Zielona Góra – polska stolica winobrania

Standard

Zielonogórskie Winobranie to niepowtarzalne wydarzenie, jedyne takie w Polsce. Co roku, na początku września tłumy ściągają do miasta, aby wziąć udział w tym widowisku.

Korowód z Bachusem na czele, pokazy, degustacje i konkurs win, stoiska z różnymi przysmakami i rękodziełem – to tyko część kilkudniowej imprezy. Podczas Winobrania odbywają się także Spotkania Teatralne, można skorzystać z wycieczek po winnicach oraz rejsów drewnianym statkiem po Odrze. Planując przyjazd na święto wina, warto z wyprzedzeniem zatroszczyć się o noclegi [tutaj: ] – miasto przeżywa w tym czasie oblężenie przez turystów.

Sztuka winiarska w Zielonej Górze ma długą tradycję, bo źródła pisane mówią o założeniu pierwszych upraw przy klasztorze Cystersów około 1314 roku, niedługo po lokacji miasta. Według niektórych przekazów jednak pierwsze sadzonki winorośli trafiły tutaj wraz z osadnikami już w roku 1150.

Trudny czas dla tej branży nastał na przełomie XIX i XX wieku, w epoce rewolucji przemysłowej, kiedy fabryki okazały się bardziej dochodowym interesem. Jednakże próby wskrzeszenia winiarskich tradycji w XX wieku zakończyły się – na szczęście – sukcesem, w dużej mierze za sprawą wykorzystania tego wyjątkowego aspektu zielonogórskich ziem w promocji miasta i regionu. Wśród uprawianych w tutejszych winnicach szczepów występują znane nie tylko wielkim koneserom klasyczne odmiany winorośli, takie jak chardonnay, riesling, pinot gris.

Miasto ma także jedyne w Polsce Muzeum Wina – stanowi ono część zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej i znajduje się w przygotowanych na ten cel piwnicach jego budynku. Do winnych tradycji nawiązują również swoiści przewodnicy po mieście – figurki Bachusików, umieszczone w ciekawych miejscach podobnie jak wrocławskie krasnale.

Poza Winobraniem w Zielonej Górze odbywa się także wiele innych cyklicznych wydarzeń – m.in. Festiwal im. Anny German „Tańczące Eurydyki”, Zielonogórska Noc Kabaretowa, letnie serie pokazów filmowych, koncertów i innych plenerowych wydarzeń. W mieście znajduje się wiele ciekawych klubów, restauracji, obiektów sportowych i parków, dostosowanych do potrzeb każdego turysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>