Wypoczynek w mieście słynącym z uzdrawiania – Krasnobród

Standard

Krasnobród to miasto położone w województwie lubelskim – Roztocze Środkowe jest przebogate w bory sosnowe i jodłowe, dzięki czemu powstaje tutaj specyficzny mikroklimat, mający bardzo pozytywny wpływ na poprawę kondycji zdrowotnej ludzi.

Jeśli chodzi o cudowne uzdrawianie, to swego czasu doznała go Marysieńka Sobieska, która w podziękowaniu za powrót do zdrowia ufundowała kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Na ołtarzu umieszczony został cudowny obrazek Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, wykonany w XVII wieku na papierze mszalnym techniką metalorytniczą. Obrazek ten jest kopią obrazu "Madonna w Różanym Ogrodzie", autorstwa Francesco Raiboliniego, włoskiego malarza z Bolonii (XV / XVI wiek). Wizerunek maryjny jest opatrzony łacińskim napisem, który w tłumaczeniu na język polski brzmi: "Dziecię piękniejsze od słońca. Dziewica jak słońce jaśniejąca. Oglądajcie na niebie i na ziemi Boga".

Wizje dra Alfreda Rose

W XIX wieku dr Alfred Rose przebadał walory klimatyczne Krasnobrodu i postanowił stworzyć tutaj pierwsze sanatorium, w którym miała być toczona walka z gruźlicą. Nazwał je Instytutem Kumysologicznym, gdyż jego metoda lecznicza polegała głównie na serwowaniu kuracjuszom kobylego mleka zwanego kumysem. Mleko to miał dostarczać do sanatorium Tatar, który specjalnie dla wizji doktora hodował klacze mleczne. Kuracjusze przybywali do tego miejsca nie tylko z Polski, ale i spoza jej granic. Niestety, problemem po jakimś czasie okazał się niekomfortowy dojazd – najprawdopodobniej nie było dróg lub jeśli istniały, były męczące do pokonania dla osób zmagających się z tą ciężką chorobą. Sanatorium podupadło, a dopiero kolejne starania o stworzenie uzdrowiska podjęto w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie Krasnobród posiada status uzdrowiska, ale nie inwestuje na przykład w wydobywanie wód mineralnych czy solanek – od lat z utęsknieniem wyczekuje na inwestora.

Lokalna baza noclegowa

Ciekawe agroturystyki, domki czy apartamenty w Krasnobrodzie sprzyjają wypoczynkowi na zalewie, który powstał dzięki wodom rzeki Wieprz. Kąpielisko to bije lokalne rekordy popularności i jest wizytówką miasta. W Krasnobrodzie można wypoczywać nie tylko latem – okolica sprzyja aktywnym formom wypoczynku przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>