Styl neoromański w Zaniemyślu

Standard

Zaniemyśl to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, znana z Wyspy Edwarda, okolicznych jezior i kolejki wąskotorowej. Pobliska osada Niezamyśl znana była już w 1239 roku, zaś wzmianka o Zaniemyślu pojawia się w 1742 roku, gdy otrzymuje on prawa miejskie. Kolejne losy splatają się z osobą Edwarda Raczyńskiego, który w 1815 roku otrzymuje od Józefa Jaraczewskiego wyspę na jeziorze, na której buduje romantyczny Dom Szwajcarski, i na której również kończy swe życie strzałem z armatki. W XIX wieku wybudowane zostają dwa kościoły, w 1910 roku powstaje linia kolejki wąskotorowej, łącząca miasto ze Środą Wielkopolską. Dziś do Zaniemyśla przyjeżdżają turyści zwabieni sławą Wyspy Edwarda i okoliczną przyrodą. Co prawda Zaniemyśl noclegi oferuje raczej skromne, ale za to niektóre z nich są pięknie położone w lesie nad jeziorem. Można więc odpocząć z dala od miejskiego zgiełku.

Oprócz pięknej natury, miasteczko oferuje też kilka zabytków, między innymi kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w latach 1776-82 jako zbór ewangelicki. Obecnie jest to budowla neoromańska z lat 1854-1855. Strzelista wieża góruje nad miasteczkiem i przyciąga w swoje podwoje. Prosta bryła, półokrągłe okna, półkoliste prezbiterium, nad portalem figura Matki Boskiej, na szczycie wieży zegar. Wnętrze skromne, proste, charakterystyczne dla neoromanizmu płaskie sklepienie. Boczne galerie wsparte na kolumnach, umieszczone mniej więcej w połowie wysokości, niejako otwierają przestrzeń głównej nawy i wpuszczają światło. Bardzo ciekawy jest ołtarz główny z figurą Matki Boskiej, wokół której zgromadzeni są podchodzący i modlący się wierni. Wszystkie postacie umieszczone są na pobielonej ścianie półokrągłej absydy i sprawiają wrażenie, jakby unosiły się w powietrzu. Podobnie tabernakulum – też zdaje się unosić. Cały ołtarz jest skromny, a przez to delikatny i jasny w przekazie. Całe wnętrze pozbawione jest zdobień, które rozpraszałyby modlących się wiernych. W takim otoczeniu można się wyciszyć i oderwać od rozkrzyczanego świata, co czasem warto zrobić na urlopie.

One thought on “Styl neoromański w Zaniemyślu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>