Ryn jako średniowieczna warownia

Standard

Ryn to niewielka miejscowość położona w gminie Ryn w województwie warmińsko-mazurskim (wyszukiwarka). To typowa mazurska wioska w krainie Wielkich Jezior Mazurskich, które starały się o miano jednego z nowych cudów świata. Przez Polaków ta kraina jest corocznie doceniana i odwiedzana przez rzesze turystów, a w szczególności miłośników wodnego szaleństwa, z dużym naciskiem na żeglarzy. Zdecydowanie warto wybrać się tam na wakacje lub urlop.

Miejscowość proponuje podróżnym bazę zakwaterowania, w której każdy znajdzie dla siebie możliwość wygodnego nocowania (wyszukiwarka). Dużym atutem Ryna jest jego położenie nad dwoma jeziorami, z jednej strony rozciąga się Jezioro Ryńskie, a drugiej strony jezioro Ołów. Akweny te połączone są z innymi jeziorami, które razem tworzą wspaniałą malowniczą pętlę mazurską. Na terenie Ryna znajduje się również wspaniała atrakcja, obecnie jest w niej hotel, jest to pokrzyżacki zamek wybudowany ok. 1377 roku, czyli w kwiecie średniowiecza. Z danych liczbowych na uwagę zasługuje fakt, iż Ryn jest przykładem tego, że w tak pięknym i atrakcyjnym terenie nie mieszka dużo ludzi, ponieważ Ryn zamieszkuje około 3 tysięcy mieszkańców, czyli nie jest to imponująca ilość.

Pierwsze początki miejscowości sięgają czasów neolitu i właśnie z tego okresu zostają sukcesywnie odnajdywane wykopaliska narzędzi, sprzętów domowego użytku z tego odległego okresu. Kolejny okres to czasy, kiedy poznano już pismo i dla Ryna przypada on na okres I w. n.e. na czasy panowania na tych ziemiach Prusów. Zapiski mówią o występowaniu tu pogańskiego plemienia Galindów. Po przybyciu na te ziemie krzyżaków pogańskie ziemie zostało wyludnione bądź zabite za brak chęci do zmiany swojej wiary. Ponowne zasiedlenie nastąpiło dopiero w XIV i XV wieku przez przesiedlenie chłopów z Mazowsza, którzy chętnie zasiedlali nowe ziemie. Tereny gminy Ryn prócz jezior i podmokłych terenów w czasach średniowiecznych porastały gęste puszcze bogate w drewno, czyli doskonały materiał budulcowy na domy, budynki gospodarcze itp. Kolejny ciekawy okres dla Ryna to niewątpliwie budowa zamku ryńskiego i pobyt krzyżaków na tym terenie. Obok zamku powstawała osada, która bez problemu i prężnie rozwijała się do XVII wieku do czasu najazdów tatarskich, które zahamowały rozwój miejscowości. Tatarzy splądrowali miejscowość, paląc i rabując.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>