Pieniny na wakacje

Standard

Jednym z najpopularniejszych letnich kierunków w Polsce są z pewnością majestatyczne Tatry i Karkonosze. Doskonale rozwinięta baza noclegowa i oferta dostosowana do potrzeb nawet najbardziej wymagających turystów stanowią z pewnością nielichy argument za takim wyborem. Tymczasem dużo mniej doceniane Pieniny to jedno z najbardziej malowniczych i najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Nie można nie zaznaczyć, że również tutaj na przyjeżdżających czeka wiele atrakcyjnych pienińskich ofert noclegowych.  Łańcuch górski Pienin rozciąga się na długości niewiele ponad 35 km, przy czym podzielony jest na trzy równe części przez niesamowicie kręty Dunaj. Cały obszar wypełniony jest interesującymi atrakcjami, które z pewnością mogą zaspokajać najróżniejsze gusta letników. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy przyrody, wielbiciele aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, jak i fani historii.

Bez wątpienia największą liczbę turystów przyciąga każdego roku przełom rzeki Dunajec, który jest hitem turystycznym niemal na europejską skalę. Rzeka rozciąga się na odcinku ponad dwustu kilometrów i przechodzi zarówno przez teren Polski jak i pobliskiej Słowacji. Najciekawszy fragment Dunajca znajduje się między Sromowcami Niżnymi a niewielką Szczawnicą. Od wielu lat organizuje się w tym miejscu bardzo słynne spływy na tratwach. Na jednej takiej tratwie mieści się jednorazowo prawie 12 osób, którym zawsze towarzyszą dwaj profesjonalnie wyszkoleni flisacy. Stałym elementem trasy są pojawiające się znienacka ostre zakręty i kilka niebezpiecznych zakoli, a szybkość pokonania całej wspomnianej drogi zależy też między innymi od stanu wody. Wielbiciele adrenaliny z pewnością będą zachwyceni.

Bez wątpienia Dunajec warto zobaczyć z lotu ptaka. Jak tego dokonać? Możliwości jest bardzo wiele. Można się na przykład wybrać na pieszą wycieczkę na szczyt Sokolicy o wysokości 747 m n. p. m. Już sama nazwa sugeruje, że kiedyś swoje gniazdo uwiły tu sokoły, zatem jest bardzo wysoko. Sokolica na pewno stanowi piękny punkt widokowy zarówno na majestatyczne i zalesione Pieniny jak i na przełom Dunajca. Przy dobrej, bezchmurnej pogodzie widać stąd także szczyty pobliskich Tatr Bielskich i Wysokich.
Pieniny to niezwykłe miejsce, warto je zobaczyć w czasie letniego weekendu. Pasmo górskie oferuje wiele ciekawych szlaków, których zdobywanie będzie niezapomnianą przygodą dla każdego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>