Okolice Dziwnówka i jego atrakcje

Standard

Kiedy już nacieszymy się Dziwnówkiem lub też przyjeżdżamy do niego kolejny raz, powinniśmy zainteresować się atrakcjami oferowanymi przez jego najbliższą okolicę. Dziwnówek w związku ze swoim niepowtarzalnym urokiem i spokojem, stanowi idealne miejsce do wypoczynku. W Dziwnówku znajdziesz bazę noclegową (sprawdzić można na Meteorze), gastronomiczną, plażę i ciekawych ludzi. Wszystko na najwyższym poziomie. Nie możemy jednak nie dostrzegać wszystkich dobrodziejstw regionu i zamykać się na sąsiednie miejscowości. Dziwnówek może być więc dla nich świetną bazą wypadową.

Zwodzony most, przystań pasażerska i park miniatur w Dziwnowie

W pierwszej kolejności koniecznie musimy odwiedzić sąsiedni Dziwnów, który jest Dziwnówkiem w skali makro. Charakterystycznym dla Dziwnowa obiektem jest most zwodzony (sprawdzić można na Wikipedii). To wybudowana w 1994 roku złożona, stalowa konstrukcja, obecnie pomalowana na czerwono. Jego podnoszenie wraz z przepłynięciem statku i ponownym zamknięciem mostu trwa do 10 minut. W sezonie wakacyjnym powoduje to dość często wytworzenie się korków na drodze w stronę Międzywodzia.

Niedaleko od mostu zwodzonego, na brzegu rzeki Dziwny, znajduje się port rybacki. Wpływające do portu statki najpierw mijają dwa ochraniające go betonowe falochrony, które wchodzą kilkadziesiąt metrów w głąb morza. Warto wybrać się na te ogromne, betonowe konstrukcje i poświęcić chwilę na wykonanie pamiątkowych zdjęć przepływającym blisko statkom. Kiedy po wizycie na falochronach i w porcie sami nabierzemy ochotę na morską wyprawę, swoje kroki powinniśmy skierować w stronę Wybrzeża Kościuszki i przystani pasażerskiej. W sezonie letnim wyruszają stamtąd rejsy po Bałtyku. Szczególnie popularnymi wśród wczasowiczów statkami są "Korsarz" oraz "Victoria". Jeśli od nadmiaru statków i wody rozboli nas głowa, możemy zetknąć się w Dziwnowie również z innym środkiem lokomocji. Będzie to możliwe w znajdującym się tam parku miniatur, gdzie mamy okazję obejrzeć repliki lokomotyw, parowozów oraz wagonów kolejowych. Oprócz tego w parku znajdują się popularne na polskim wybrzeżu miniatury latarni morskich.

Atrakcje sportowe, festiwale i inne imprezy w Dziwnowie

W Dziwnowie odbywa się corocznie cała masa różnego rodzaju imprez. Głównie związane są one ze sportami wodnymi. Na początku lipca odbędą się na przykład Regaty Pucharu Europy w klasie Laser, a początek sierpnia to Regaty Mantra Cup. Oprócz zawodów sportowych w lipcu goście miasteczka będą mogli wziąć udział w XV Festiwalu Gwiazd Sportu. Urlopowiczom poszukującym bardziej artystycznych uniesień Dziwnów również zapewni właściwą rozrywkę. Z początkiem lipca można będzie wybrać się do "Kina na leżakach", które jest cyklem seansów filmowych na świeżym powietrzu. W Dziwnowie odbywa się też wiele pomniejszych imprez takich jak "Dzień grecki" upamiętniający greckich uchodźców, którzy podczas wojny domowej odnaleźli schronienie w Dziwnowie czy też organizowany przez telewizję TVN "Projekt Plaża".

Poza Dziwnowem powinniśmy również odwiedzić leżące niedaleko Wrzosowo. Miejscowość ta gwarantuje piękne widoki na Zatokę Wrzosowską, która jest ponadto atrakcyjna z historycznego punktu widzenia. Podczas II wojny światowej toczyły się tu dramatyczne walki pomiędzy nacierającymi na Dziwnów wojskami niemieckimi, a Armią Wojska Polskiego. Zdarzenia te upamiętnia znajdujący się w Dziwnówku Pomnik Zwycięstwa.

Dziwnówek i jego okolice są terenami idealnymi na rowerowe eskapady i romantyczne noclegi pod gołym niebem. Na przejażdżkę przyjemnie wybrać się też do pobliskiego Strzeżewa, gdzie znajduje się zabytkowy dwór. Dla fanów dwóch kółek gratką powinna być także wycieczka drogą rowerową Dziwnów – Dziwnówek, która prowadzi przez sosnowe lasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>