Niedzica kusi atrakcjami

Standard

W Niedzicy bez wątpienia jest co robić. Turyści zjeżdżają się w to miejsce z całej Polski i spoza granic kraju podziwiając to historyczne oblicze. Niedzica ma niedrogie noclegi na bardzo wysokim poziomie, klimat kwater nawiązuje do dziejów tego miejsca oraz do regionalnych kultur.

Jak można spędzić czas na Zamku w Niedzicy?

Przede wszystkim można pospacerować po obiekcie, poznając poszczególne komnaty, które są wyposażone w sprzęty szlacheckie pochodzące z okresu od XVI do XIX wieku. Dużą atrakcją jest panorama okolicy, którą możemy podziwiać z tarasu. Możemy obejrzeć tam ekspozycję poświęconą czasom minionym związanym z tą zabudową. Turyści mogą przenieść się w czasie i zobaczyć, jak niegdyś funkcjonowała szlachta, gdyż odwiedzamy tam izbę żupana, straży oraz salę myśliwską. Niezapomniane chwile można spędzić również w lochach zamku, które połączone są z izbą tortur. Gdy wychodzimy na zamek, mamy możliwość wejścia na tarasy widokowe i zobaczenia Zamku w Czorsztynie, Pienin, zapory, ale również Tatr.

W miejscu tym, w sezonie można również podziwiać sztukę ludową Spichrza. W Niedzicy oprócz uroczego zamku, należy również zwiedzić kościół św. Bartłomieja, który pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. W tym miejscu pierwsza świątynia istniała już w 1287 roku. Jej konstrukcja jest murowana, kamienna, monumentalna przez co jest niezwykle trwała. Kościół ten prezentuje cechy gotyku. Jest on jednonawowy, z pięciobocznym prezbiterium, które jest węższe i niższe od nawy. Otoczony jest grubym murem, który w dawnych czasach spełniał funkcję obronną. Niedawno podczas prac remontowych odkryto malowidła ścienne, które można podziwiać będąc na terenie tego obiektu. Najstarsze malowidło ukazuje scenę "Ukrzyżowania" i pochodzi z 1370 roku, znajduje się ono za ołtarzem głównym. Wystój kościoła w większości zaczerpnięty jest z baroku, zaś zachowana monstrancja, która znajduje się w zakrystii, prezentuje styl gotycki. W północnej części prezbiterium znajduje się tryptyk poświęcony św. Bartłomiejowi. Pochodzi on z drugiej połowy XV wieku i przykuwa uwagę każdego turysty. Zamek otoczony jest Jeziorem Czorsztyńskim, które powstało w 1997 roku. Jest on popularny również ze względu na wypoczynek nad wodą oraz sławny z uprawiania tam sportów wodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>