Mikołajki – wypoczynek nie tylko dla żeglarzy

Standard

Ożywiające się przede wszystkim w sezonie letnim, gdy aura sprzyja sportom wodnym Mikołajki, stanowią serce Mazur. Obok Giżycka i Węgorzewa należą do najważniejszych miejscowości, a położenie nad dwoma jeziorami, połączonymi cieśniną także ze Śniardwami sprawia, że to jeden z najważniejszych ośrodków żeglugi w Polsce. Mikołajki uchodzą wręcz za stolicę żeglarstwa. Z pewnością każdy, kto próbuje swoich sił w tym sporcie, powinien je odwiedzić, jeżeli dotąd nie miał ku temu okazji. Także i dla tych, którzy nigdy w życiu nie pomyśleli o zdobyciu patentu sternika, odwiedziny w porcie będą nie lada atrakcją. Zawsze skorzystać można też z turystycznych rejsów do Giżycka, Ryna, Rydzewa, Pisza czy Węgorzewa albo też wokół jeziora Mikołajskiego (wikipedia.org/wiki/Jezioro_Miko%C5%82ajskie).

Przy samym porcie działa Wioska Rybacka, gdzie zajdziemy restauracje, bary i tawerny, a w sezonie letnim regularnie odbywają się koncerty szantowe. Także w innych punktach miasta praktycznie w każdy weekend coś się dzieje – koncerty, festiwale, zawody sportowe, festyny rodzinne. Nie sposób się tutaj nudzić, ale narzekać na tłum i hałas też nikt nie będzie, gdyż nie brakuje tutaj miejsc spokojnych, gdzie można cieszyć się przede wszystkim czystą przyrodą. W pobliżu Mikołajek znajduje się granica Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Znaleźć tu można piękne krajobrazy oraz unikalne gatunki flory i fauny. Najciekawsze zwierzęta, jakie występują w okolicznych rezerwatach to łosie, jelenie, bobry, żurawie i wilki.

W pobliskim Popielnie znajduje się Stacja Badawcza PAN, zajmująca się populacją dzikich tarpanów. Po umówieniu się telefonicznie możemy zwiedzić jej muzeum. Z kolei na jeziorze Łuknajno znajduje się rezerwat ornitologiczny, gdzie wśród licznych chronionych i rzadkich gatunków spotkać można największe skupisko łabędzia niemego w Polsce. W samym miasteczku, liczącym niespełna 4 tys. stałych mieszkańców, znajdziemy zabytkową zabudowę z XIX i XX wieku.

Baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana i pomieścić może na raz kilka tysięcy osób (meteor-turystyka.pl). Zajdziemy tutaj zarówno pola namiotowe, jak i liczne pensjonaty, duże i małe hotele, prywatne kwatery oferujące noclegi. Mikołajki należą do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości na Mazurach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>