Giżycko i okolice na piechotę lub rowerem

Standard

Jeśli chodzi o aktywną turystykę, Giżycko i okolice są kojarzone ze sportami wodnymi, a zwłaszcza żeglarstwem. Jednak ukształtowanie terenu i dobra baza noclegowa sprawiają, że dobrze poczują się tu także rowerzyści i turyści poruszający się pieszo. Sieć ścieżek pieszych wokół miasta jest rozwinięta i gwarantuje fajne widoki i ciekawie spędzony czas.

Oczywiście najbardziej znanym szlakiem pieszym jest fragment drogi św. Jakuba, która oprócz Giżycka na Mazurach przechodzi przez takie miasta jak Kętrzyn czy Gierłoż. Ci, którzy chcieliby kiedyś wyruszyć całym szlakiem, ale nie są na to fizycznie przygotowani, ruszają na odcinek Giżycko-Kętrzyn, który liczy sobie ok. 40 km, albo cały odcinek mazurski Olecko-Lipowiec, który ma ok. 270 km. Po drodze mija się niezwykle urocze miejsca i wioski, a także kilka miejsc historycznych, takich jak bunkier Adolfa Hitlera w Gierłoży.

Turyści, którzy poszukują szlaku typowo spacerowego i nie chcą zbytnio oddalać się od kwater, mają do dyspozycji 5-kilometrowy szlak Giżycko-Wilkasy. Jest on oznaczony kolorem czarnym. Warto wcześniej przygotować sobie dobrą mapę, aby nie błądzić. Szlak zaczyna się przy stacji kolejowej w Giżycku, a później biegnie m.in. obok twierdzy Boyen, pamiątki z czasów, gdy tymi terenami rządzili Prusacy. Przed samymi Wilkasami szlak wiedzie przez most nad Kanałem Giżyckim.

Co do rowerzystów, często odwiedzany szlak dla dwóch kółek to szlak niebieski, będący pętlą po okolicznych miejscowościach ze startem i metą w Giżycku. W samym mieście biegnie on obok zachowanego skrzydła starego krzyżackiego zamku, będącego obecnie w rękach prywatnych. Dalej przechodzi się m.in. przez wieś Doba. Na wyspie na pobliskim jeziorze możemy zobaczyć pozostałości miejsca kultu pogańskiego Prusów. Pod koniec pętli, w Kruklankach, warto zajrzeć do kościoła z XVI wieku z bogatymi zdobieniami. Z Giżycka wychodzi też podobnej długości – 69 km – szlak czerwony. On również jest pętlą. Wiedzie m.in. przez Ryn, gdzie warto obejrzeć krzyżacki zamek z XIV wieku, który został gruntownie przebudowany w drugiej połowie XIX wieku. Z tego też okresu pochodzi stojący do dziś, zabytkowy wiatrak w stylu holenderskim. Po drodze, we wsi Strzelce można znaleźć niedrogi noclegi np. na polu namiotowym. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby wypoczynek nad wodą połączyć z wędrówką po mazurskich wsiach lub wyprawą rowerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>