Fokarium na Helu na Półwyspie Helskim

Standard

Półwysep Helski jest świetnym miejscem, by spędzić wakacyjne miesiące. Czeka na nas tu wiele historycznych obiektów, zarówno z czasów II wojny światowej jak i starszych. Hel, Jastarnia czy Jurata to też doskonałe ośrodki do uprawiania sportu.

Na Mierzeję Helską przybywają co roku tysiące turystów, którzy zawsze znajdują tu wiele atrakcji. Na gości czeka tu także doskonała baza noclegowa. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło np. "➪tanie noclegi Półwysep Helski", to już po chwili będziemy mogli przebierać w wielu ofertach. Jedną z największych i najbardziej znanych atrakcji na całym Półwyspie jest bez wątpienia Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego, tj. Fokarium na Helu. Można tu oglądać foki szare, które żyją tu, rozmnażają się i od czasu do czasu wypuszczane są do Bałtyku. Jest to przede wszystkim placówka naukowa, ale udostępniono ją dla zwiedzających w taki sposób, by nie zakłócać życia zwierząt. Przynosi to oczywiście i zyski finansowe dla placówki, ale zwiększa też wrażliwość zwiedzających na życie w morzach i na problem zanieczyszczeń i połowów.

W Helu turyści wybierają się też chętnie na tutejszą latarnię morską. Do drugiej połowy XVII wieku, za latarnię morską służyła tutaj wieża kościoła. Później postawiono w tym celu osobny budynek. Wielokrotnie były one przebudowywane i niszczone. Dzisiejsza konstrukcja pochodzi z 1942 roku, zbudowana jest na planie ośmiokąta, a do jej wzniesienia wykorzystano cegłę. W sezonie możemy skorzystać z tarasu widokowego na wysokości prawie 40 metrów, który zapewnia widoki na całą Zatokę Gdańską i Mierzeję Helską. Ciekawostką, jedyną w swoim rodzaju w Polsce, są helskie plaże. Leżą one na południu, północy i wschodzie miasta. Można po nich przejść się podczas dłuższego spaceru lub po prostu poleżeć i poopalać się. Później możemy się wybrać na deptak, czyli na Ulicę Wiejską. Charakteryzuje się ona ciekawą zabudową, na którą składają się podobne do siebie domki rybackie z XVIII i XIX wieku. Spacer z Ulicy Wiejskiej przedłużyć można po promenadzie, która rozciąga się wzdłuż brzegu. Powstała ona ledwie kilka lat temu, a wraz z oddaniem nowej trasy wzmocniono także brzeg od strony Zatoki Gdańskiej. W Helu warto wybrać się także do Portu. Pierwszy, drewniany powstał na polecenie władz pruskich już w XIX wieku. Obecny pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku. Cumują tu łodzie rybackie i kutry, ale też wodoloty łączące Hel z Trójmiastem oraz statki wycieczkowe, gdzie można wykupić rejs po Zatoce Gdańskiej i Bałtyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>