Babiogórski Park Narodowy i szlaki turystyczne w okolicy Zawoi

Standard

Babiogórski Park Narodowy to park, który został utworzony w roku 1954 obejmując swą powierzchnią północna i południową cześć masywu o nazwie Babia Góra wraz z najwyższym wzniesieniem Beskidu Żywieckiego – Diablakiem, którego wysokość wynosi 1725 m n.p.m. Siedziba BPN znajduje się w Zawoi, tam też powołano Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego, którego głównym zadaniem jest pokazanie piękna i bogactwa babiogórskiej przyrody. To właśnie Zawoja jest wioską najchętniej wybieraną na punkt wypadowy na szlaki Babiogórskiego Parku Narodowego. Nie dziwi to nikogo, gdyż wioska oferuje świetną bazę kwaterunku (sprawdź pod linkiem), zazwyczaj w bardzo korzystnych cenach i w pięknych lokalizacjach, z których blisko do największych atrakcji BPN.

Babiogórskich Park Narodowy ma na celu ochronę przede wszystkich klasycznie wykształconego układu pięter roślinnych, takiego jak występuje w Tatrach czy w Alpach, ale występują one zdecydowanie niżej w wysokich górach. Ponadto masyw Babiej Góry jest miejscem, gdzie znajdziemy stanowiska roślin rzadkich, a nawet zagrożonych wyginięciem.

BPN jest udostępniony dla turystów z zaznaczeniem, że cały ruch turystyczny, ma nie wpływać negatywnie na przyrodę, o czym warto pamiętać wybierając się na szlak. Największą atrakcją parku jest bez wątpienia Diablak, z którego rozciąga się niesamowity widok. Wstęp do parku jest płatny i kosztuje 5 zł (ulgowy – 2,5).

Na terenie parku znajdują się liczne szlaki, część z nich rozpoczyna się w Zawoi i jej przysiółkach.

Szlak żółty – rozpoczyna się w Zawoi Czatoży, biegnie przez Fickowe Rozstaje, Górny Płaj i kończy się w Markowych Szczawinach. Długość trasy to 5 km, a jej pokonanie zajmuje 3 godziny i 20 minut.

Szlak zielony – z Zawoi Markowej, przez Pośredni Bór do Markowych Szczawin. Czas przejścia to 1 godzina i 20 minut, długość trasy 3.6 km.

Szlak Niebieski – z Zawoi Czatoży, przez Markowe Równienki, Zawoję Markową, Ryzowanę, do Zawoi Policzne. Długość tego szlaku to 7,5 km, czas potrzebny na przejście to 3,5 godziny.

Szlak Niebieski – z Zawoi Policzne przez Polanę Krowiarki do Markowych Szczawin. Długość 11 km, czas przejścia 3 godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>