Cztery górskie kierunki w Polsce – pionierzy na mapie

Standard

Każdy kto poznał choćby podstawy geografii wie, że Polska jest w dużej mierze krajem górzystym. Każdy również słyszał o takich miejscach jak Himalaje, czy Alpy. Zdobyć najwyższe szczyty świata to na pewno wielka przygoda i satysfakcjonujący wyczyn, czyż nie? Mimo to wielu Polaków trafia w Tatry sprawiając, że Zakopane jest najbardziej obleganym miastem górskim w naszym kraju. Bez wątpienia wyjazd do polskiej miejscowości jest dużo mniej wymagający zarówno pod kątem finansowym jak i logistycznym, niż wyjazd np. do Austrii, ale co jeśli w Polsce też są Alpy? Może nie tak dosłownie, ale faktem jest że nasz kraj może się pochwalić najpiękniejszymi lokalizacjami górskimi na świecie, a wyjazd w te miejsca wcale nie musi być kosztowny, ani wymagający pod kątem organizacji.

Góry Stołowe

Góry Stołowe to masyw górski, umiejscowiony w Sudetach Środkowych [sprawdź to na: wikipedia.org/wiki/Sudety_srodkowe]. Są to jedyne góry płytowe w Polsce. Charakteryzują się niezwykłym krajobrazem, w którym można dostrzec zapierające dech w piersiach „skalne grzyby” – skamieliny powstałe z piaskowca. Oprócz tego można podziwiać „kapelusze” – dolne partie ulegają zniszczeniu, przez co tworzą olbrzymi kapelusz na masywnym słupie skalnym. W Górach Stołowych można dostrzec o wiele więcej przeróżnych tworów skalnych, zarówno tych mniejszych, mniej znanych, jak i ogromnych, popularnych, posiadających swoje nazwy jak np. Małpolud. Umiejscowione są w turystycznej strefie. Można tam bardzo łatwo dotrzeć z takich miejscowości jak Wałbrzych czy Wrocław. Miejscowości takie jak Radków, Kudowa-Zdrój czy Karłów oferują wiele noclegów, zarówno ośrodków wypoczynkowych jak i domków czy hoteli, po atrakcyjnych cenach. Należy pamiętać o wcześniej wspomnianym fakcie: Zakopane jest górską stolicą Polski, przez co to właśnie tam turyści wydają najwięcej, choć trzeba powiedzieć, że płacą (jak to się powszechnie mówi) za markę, a nie za jakość. Góry stołowe tę jakość mają.

Beskidy

Beskidy od Gór Stołowych różnią się pod każdym względem. O ile we wcześniej wspomnianych okolicach możemy podziwiać skaliste, niecodzienne krajobrazy, o tyle Beskidy oferują prawdziwą esencję przyrody słowiańskiej. Pokryte gęstymi lasami góry oferują szeroki wachlarz gatunków zarówno flory (lasy bukowe, lasy jodłowe) jak i fauny (wilki, żbiki, traszki górskie). Beskidzkie połoniny są najprawdopodobniej najbardziej malowniczym miejscem w kraju. Umiejscowione na południu Polski w pobliżu znanych miejscowości takich jak Bielsko-Biała czy Żywiec. Obecność dużych miast zawsze zwiastuje szeroki wybór bazy noclegowej, zarówno tej w centrum miejscowości, jak i bliżej naturalnego środowiska. Wiele osób decyduje się w okresie letnim na spędzenie nocy pod namiotem, między innymi na Babiej Górze.

Góry Świętokrzyskie

Miejsce idealne dla fascynatów legend i mrocznych opowieści. To właśnie w Górach Świętokrzyskich odbywały się sabaty czarownic, co podobno spowodowało po dziś dzień działanie złych mocy w tych okolicach. Jedne z najstarszych gór w Polsce mogą się szczycić najpiękniejszą jaskinią w Polsce – Jaskinią Raj. Wyjątkowo nie znajdują się na obrzeżach kraju, lecz bliżej jego centralnej części, co jest idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców stolicy i okolic. Droga z Warszawy na teren pasma górskiego powinna zająć od 2 do 3 godzin. Baza noclegowa jest wyjątkowo rozwinięta w samym centrum gór. To rozwiązanie jest idealne dla turystów ekonomicznych. Wielbiciele dużych miast również znajdą coś dla siebie, gdyż nieopodal leży duża miejscowość – Kielce.

Pieniny

Bez wątpienia najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe miejsce w Polsce. Bogactwo przyrody i zróżnicowanie form krajobrazowych sprawia, że Pieniny stanowią obowiązkową pozycję wszystkich miłośników gór. Na terenie pasma występuje wiele roślin, których nie można spotkać nigdzie indziej, 1600 gatunków motyli czy też wyjątkowe skały wapienne. Leżą nieopodal Nowego i Starego Sącza, czy też Nowego Targu. Są idealną alternatywą dla miłośników Zakopanego, gdyż leżą nieopodal i emanują charakterystycznym góralskim klimatem. Jest to miejsce gdzie liczne pokoje rozwinęły się naprawdę dobrze [sprawdź to na: ], a wybór domków, hoteli, pokojów gościnnych czy ośrodków wypoczynkowych jest naprawdę szeroki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>